Teraz

Autor: Michal Kubáň | 10.1.2011 o 21:38 | (upravené 21.5.2011 o 11:54) Karma článku: 3,08 | Prečítané:  550x

Ležím. Premýšľam. Telo sa nehýbe, nedožaduje sa pozornosti. Je priskoro vstávať. Spať sa mi už však nedá. Často pomôže vyhoniť si, to unaví. Dnes nezabralo.

Zobudil ma sen o mlieku. Žiadostivo som ležal. Nebola iná možnosť. Vstal som, zamieril ku chladničke a dopil zvyšok fľaše. Asi tak dlaň. Málo. Vlial som ešte do seba pohár vody a vrátil sa do postele.

Začnem zvukmi : škvŕka mi v bruchu. Studené mlieko, voda s citrónovou šťavou, včerajšie víno... Počuť vtáky. Zprvu kričali hromadne, ešte za tmy. Všetky naraz, v akomsi ošiali z prichádzajúceho svitania. Nachvíľu stíchli. Neskôr sa ustálili v obvyklej dennej suite postupného prelínania sa. Začala vrana. A taktiež mužský hlas. Pod oknom, už za vidna : Majka, Majka, Majka, Mária, Majka, Maja...! Žiadna Mária neodpovedala.

Teraz obrazy : polozatiahnuté žalúzie, postupne sa poddávajúce náporu svetla. Strakaté oranžové steny. Farbila nám ich kamarátka, špongiou. Neporiadok na zemi. Oblečenie, knihy, noty. Periny okolo, periny na mne. Svedčia o chladnejšej klíme. V teplejších končinách stačia tenké deky. 

Človek v perinách vedľa. Mladý samec. Podľa strniska a tak vôbec. Milo spí, občas sa zamrví. Opäť zvuk. Zvoní mu budík. Včera ho zabudol vypnúť. Aj on pil víno. Sledujem, ako sa zachová. Necháva ho zvoniť a pokračuje v spaní. Zvláštne... Pri jednom z pretočení sa pootvorí krajné oko. Zbadá, že ho pozorujem a usmievam sa. Pohladí ma po tvári. Ruku už nechá na mne. Spí ďalej.

Nie je iný počiatok než toto. Naozaj začínať sa dá len od prítomnosti. Iné počiatky (Sánovia, Sumeri, Toltéci, Aborigéni, Egypťania, Gréci... počatie, Slnko, Veľká Matka, pôrod, Eva, Šíre večné Nebo, Tajomný duch... vznik Zeme, začiatok života, sformovanie hmoty, vznik hviezd... Stvorenie, prvý akord, Veľký tresk, vznik nášho druhu... ) sú len počiatkami myslenými.

Som vedomie. Ležím. Telo sa nehýbe, nedožaduje sa pozornosti. Neostáva už nič iné ako myslieť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rok 1992: Bleskový rozvod a každý iným smerom. Ako si nás Mečiar s Klausom delili

Rozdelenie Českej a Slovenskej federatívnej republiky nebolo ani zďaleka ľahké.

EKONOMIKA

V roku 2060 pôjdu Dáni na dôchodok ako 74-roční. Kedy Slováci?

Súčasný limit im vzrastie o deväť rokov.

KOMENTÁRE

SME vás prevedie cez štvrťstoročie

Významné dni si pamätáme aj cez vlastné príbehy.


Už ste čítali?