Pristavenie sa pri šimpanzoch (8 - 5 mil. p.n.l.)

Autor: Michal Kubáň | 20.3.2011 o 13:19 | (upravené 17.11.2011 o 14:15) Karma článku: 2,85 | Prečítané:  727x

Pred 8-5 miliónmi rokov žil v afrických pralesoch posledný spoločný predok šimpanza a človeka. Bol schopný vzájomnej lásky, pomoci, opatery, ískania sa... rovnako ako násilia (pre šimpanzy existuje v pralese okrem leoparda jediný rovnocenný nepriateľ – šimpanz). Bol spoločenský, žil v tlupách. Niektoré ľudoopy žijú sparťansky, v hierarchii, ovládaní samcom, iné voľnejšie, v spolupráci, koordinované samicou. Náš predok (tak ako my) bol schopný obojeho. Niektoré ľudoopy žijú v monogamných zväzkoch, niektoré vo voľnej sexualite so spoločnou starostlivosťou o potomstvo, niektoré tak, že alfa samec vlastní hárem a ostatné samce sa pária len ukradomky alebo medzi sebou... U predka človeka (tak ako u nás) by sme tak isto mohli nájsť všetko. Boli už nastolené základy morálky. Nášmu predkovi bolo jasné, že na prežitie v skupine musí preukázať ochotu pomáhať, spolupracovať, trochu nezištnosti, že sa musí vedieť uzmierovať a odpúšťať. A že porušovanie pravidiel môže byť často ziskové a lákavé, i keď sa trestá.

DNA sa z rodičov na deti prenáša s malými odchýlkami. Tieto sa v priebehu státisícov rokov hromadia a v prípade geografickej či inej bariéry medzi jedincami môžu vytvoriť aj úplne oddelené druhy. Takže porovnaním zhodných a rozdielnych častí DNA môžeme povedať, či mali tieto dva tvory spoločného predka a ak vieme rýchlosť, s akou DNA odchýlky v generáciách pribúdajú, môžeme aj veľmi nepresne odhadnúť dobu, kedy ten spoločný predok žil.


Výskumy DNA ľudoopov v 80tych rokoch minulého storočia priniesli prekvapivé výsledky, totiž, že šimpanzy a gorily majú oveľa bližšie k ľuďom ako povedzme ku orangutanom alebo gibonom. Boli teda spolu s človekom vyčlenení do pod-rodiny Homininae. Aj v rámci tejto podrodiny sú si akosi príbuznejší šimpanzy a ľudia ako povedzme šimpanzy a gorily alebo ľudia a gorily. Časová škála je teda nasledovná – pred 12 až 9 miliónmi rokov žil posledný spoločný predok gorily, šimpanza a človeka. Pred 8 až 5 miliónmi rokov žil posledný spoločný predok človeka a šimpanza. Pred 3 až 2 miliónmi rokov žil posledný spoločný predok šimpanza obyčajného a šimpanza bonobo, dvoch súčasných druhov rodu šimpanz.

Každý z nás má biologickú matku a otca. Tí tiež mali svojich rodičov a takto môžeme putovať do minulosti takmer neobmedzene. Vieme teda niečo o tom, akí boli naši pra...rodičia pred povedzme 6 miliónmi rokov? Niečo áno. Boli to ešte zvery. 

Podobali sa na šimpanza. Gorila je akýsi zväčšený, nafúknutý šimpanz, jej telo sa prispôsobilo menej kvalitnej listovej strave (najväčšie živočíchy sú bylinožravce – vráskavce, mamuty, slony...). Ich spoločný predok vyzeral teda ako šimpanz. Spoločný predok šimpanza obyčajného a šimpanza bonobo vyzeral taktiež ako šimpanz, bonobo sa líši skôr správaním a iným teritóriom ako výzorom (medzi jeho zvláštnosti patrí napríklad matriarchalita, svorku vedie alfa samica, a hypersexualita : sex, či už heterosexuálny alebo homosexuálny, používajú okrem zábavy a reprodukcie aj na riešenie a predchádzanie konfliktov...). Takže aj spoločný predok šimpanza a človeka vyzeral takmer ako šimpanz. Je nepravdepodobné že by vývoj šiel od šimpanzovi podobného predka š. a gorily k odlišne vyzerajúcemu predkovi š. a človeka a zase naspäť k spoločnému predkovi súčasných šimpanzov.

Napriek všetkej kriminalite, ktorou nás zaplavujú médiá, je napodiv, ako dokáže obrovské množstvo úplne rôznorodých ľudí žiť relatívne bez konfliktov na malej ploche vo veľkomestách typu New York, Londýn. Sme tu a pýtame sa, na seba, na Boha. Pýtať sa náš predok ešte nevedel. Na časovej osi sa muselo udiať ešte niečo iné, niečo onakvejšie. Príbeh človeka začne až oveľa neskôr...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.


Už ste čítali?