Krásna Hôrka a riešenie cigánskej otázky

Autor: Michal Kubáň | 13.3.2012 o 20:25 | Karma článku: 15,57 | Prečítané:  15832x

Medzi záplavou príspevkov o požiari hradu Krásna Hôrka koluje na Facebooku aj otázka v približnom znení: ako je možné, že Tatári v 13-tom storočí hrad zničiť nedokázali a dvom deťom v 21-vom storočí sa to podarilo? Odpoveď je banálne jednoduchá. V stredoveku by hrad nebol obrastený krovím - ako fakľa pripravená na vzbĺknutie. I keď väčšinou sa v spoločenských sporoch moje sympatie prikláňajú k ochranárom, tu by mala mať ochrana pamiatky jednoznačne prednosť pred ochranou prírody. Krík dorastie, ale gotickú pamiatku si odznovu nevytvoríme.

Tiež mi v prvých vypätých chvíľach napadlo: 10 ročné biele deti by nefajčili a boli by pod kontrolou rodičov. No hneď na to som si spomenul, ako sme približne v tom veku s kamarátmi “fajčili” suché slamky z trávy - tiež som nesedel 24 hodín s rukami za chrbtom pri rodičoch.

Medzi mojimi známymi je veľa inak dobrosrdečných mladých ľudí, ktorí si myslia, že riešenia v štýle Mariána Kotlebu by nasmerovali republiku tým správnym smerom. Netreba sa nechať oklamať necelých 1,6 percentami, ktoré získali v posledných voľbách. Treba k nim prirátať takmer všetky hlasy pre SNS, ktorých voliči sú podobného názoru, ďalej nemalú časť nevoličov ako aj voličov SMERu a ďalších, roztrúsených medzi elektorátom ostatných strán. A za nimi drvivú mlčiacu väčšinu, ktorá by sa do násilných akcií nepripojila, ale v podstate by im ticho pritakala.

Toto už poznáme. Počet pogromov na Židov pribúdal najmä od 14-teho storočia, keď sa po klimaticky teplom stredoveku začala takzvaná malá doba ľadová. Davové lynčovanie a vraždenie síce pred hladomorom neuchráni, ale aspoň uvoľní nazhromaždené emócie. Až neskôr prišli na rad aj rozumné riešenia: zintenzívnenie poľnohospodárstva, zaradenie pestovania nových plodín a ďalšie, ktoré v konečnom dôsledku v Európe vyústili do priemyselnej revolúcie a spravili z chudobného a zaostalého kontinentu technologického a politického pána sveta.

Slovensko je sud s pušným prachom. Chcel by som dobrým a rozhorčeným mladým ľuďom odkázať, že nie cigáni môžu za ich problémy so zháňaním práce, tí si ju nemôžu zohnať tiež. Nie cigáni, Maďari alebo Židia rozdali za Mečiara majetok ŠTB-kom a urobili z nich vládcov republiky. Pogrom v cigánskej osade vám uhasí vášne, ale Krásnu Hôrku nepostaví, ba ani len neodstráni príčiny, pre ktoré vyhorela. Vysúkajme si rukávy, poskladajme sa na opravu hradu, zabezpečme aby nehoreli a nepustli ďalšie pamiatky po krajine, zatnime zuby pri skladaní sa na znižovanie deficitu a štátneho dlhu a dozerajme, aby sa nič z verejných peňazí nerozkradlo. Mlátenie cigáňov nám v tom nepomôže.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN nazvali cuciakom, teraz ho koalícia považuje za diktátora

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.

SVET

Hlásna trúba brexitu kolabuje, Farageove výkriky už voličov nezaujímajú

Strane Ukip hrozí, že sa nedostane do parlamentu.


Už ste čítali?