Krásna Hôrka a riešenie cigánskej otázky

Autor: Michal Kubáň | 13.3.2012 o 20:25 | Karma článku: 15,57 | Prečítané:  15834x

Medzi záplavou príspevkov o požiari hradu Krásna Hôrka koluje na Facebooku aj otázka v približnom znení: ako je možné, že Tatári v 13-tom storočí hrad zničiť nedokázali a dvom deťom v 21-vom storočí sa to podarilo? Odpoveď je banálne jednoduchá. V stredoveku by hrad nebol obrastený krovím - ako fakľa pripravená na vzbĺknutie. I keď väčšinou sa v spoločenských sporoch moje sympatie prikláňajú k ochranárom, tu by mala mať ochrana pamiatky jednoznačne prednosť pred ochranou prírody. Krík dorastie, ale gotickú pamiatku si odznovu nevytvoríme.

Tiež mi v prvých vypätých chvíľach napadlo: 10 ročné biele deti by nefajčili a boli by pod kontrolou rodičov. No hneď na to som si spomenul, ako sme približne v tom veku s kamarátmi “fajčili” suché slamky z trávy - tiež som nesedel 24 hodín s rukami za chrbtom pri rodičoch.

Medzi mojimi známymi je veľa inak dobrosrdečných mladých ľudí, ktorí si myslia, že riešenia v štýle Mariána Kotlebu by nasmerovali republiku tým správnym smerom. Netreba sa nechať oklamať necelých 1,6 percentami, ktoré získali v posledných voľbách. Treba k nim prirátať takmer všetky hlasy pre SNS, ktorých voliči sú podobného názoru, ďalej nemalú časť nevoličov ako aj voličov SMERu a ďalších, roztrúsených medzi elektorátom ostatných strán. A za nimi drvivú mlčiacu väčšinu, ktorá by sa do násilných akcií nepripojila, ale v podstate by im ticho pritakala.

Toto už poznáme. Počet pogromov na Židov pribúdal najmä od 14-teho storočia, keď sa po klimaticky teplom stredoveku začala takzvaná malá doba ľadová. Davové lynčovanie a vraždenie síce pred hladomorom neuchráni, ale aspoň uvoľní nazhromaždené emócie. Až neskôr prišli na rad aj rozumné riešenia: zintenzívnenie poľnohospodárstva, zaradenie pestovania nových plodín a ďalšie, ktoré v konečnom dôsledku v Európe vyústili do priemyselnej revolúcie a spravili z chudobného a zaostalého kontinentu technologického a politického pána sveta.

Slovensko je sud s pušným prachom. Chcel by som dobrým a rozhorčeným mladým ľuďom odkázať, že nie cigáni môžu za ich problémy so zháňaním práce, tí si ju nemôžu zohnať tiež. Nie cigáni, Maďari alebo Židia rozdali za Mečiara majetok ŠTB-kom a urobili z nich vládcov republiky. Pogrom v cigánskej osade vám uhasí vášne, ale Krásnu Hôrku nepostaví, ba ani len neodstráni príčiny, pre ktoré vyhorela. Vysúkajme si rukávy, poskladajme sa na opravu hradu, zabezpečme aby nehoreli a nepustli ďalšie pamiatky po krajine, zatnime zuby pri skladaní sa na znižovanie deficitu a štátneho dlhu a dozerajme, aby sa nič z verejných peňazí nerozkradlo. Mlátenie cigáňov nám v tom nepomôže.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.


Už ste čítali?