Deň po...

Autor: Michal Kubáň | 8.2.2015 o 12:15 | Karma článku: 4,02 | Prečítané:  783x

Najmä liberál by sa teraz mohli krotiť vo svojich vyjadreniach. Je prečo byť zhnusený z celej tej „diskusie“ - z väčšej časti to bola len obojstranne monologická výmena urážok. Ľudia, ktorí na hlasovanie išli, z veľkej väčšiny nie sú tými, ktorí majú potrebu lynčovať ostatných a zavádzať šáriu, majú len svoje videnie sveta, právo na ktoré si chcú uchovať aj do budúcnosti, a v tom majú mať všestrannú podporu. Veď presne toto liberizmus je: spolužitia viacerých videní sveta vedľa seba a hľadaní spoločnej reči a prepojenia kvôli veciam, ktoré sa dajú vykonať len spolu. Liberalizmus nie je nahradenie jednej totality inou. Z konzervatívnej strany sa ozývalo veľa zmierlivých a múdrych hlasov, ktoré cítili potrebu diskutovať a namiesto premyslenej a vyargumentovanej odpovede sa im dostalo len: „černokňažníci“, „stredovek“...

Absolútne odveci a nefér je argument o zbytočnosti vyhodenia 6 miliónov, z hľadiska štátneho rozpočtu je to úplne smiešna suma, ktorú funkcionári štátu potajme prevedú na svoje účty možno aj denne, nemôžeme byť takí malicherní, že si budeme vyčítať peniaze, ktoré sme dali na možnosť vyjadrenia názoru občanom. Je to podobne barbarské a necivilizované, ako zaliať keltské pamiatky na hrade betónom, zrušiť filharmóniu či SAV len preto, že „nie sú peniaze“. Na takéto veci sa musia peniaze nájsť vždy.
Z druhej strany, scestný bol aj argument konzervatívcov, že vyzývať na neúčasť na referende je bojkotovaním demokracie a znefunkčňovaním inštitútu referenda. Na referendum sa dá zareagovať trojako: ísť a povedať Áno, ísť a povedať Nie, neísť. My liberáli sme mali tentokrát taktiku neísť a nezvyšovať kvórum. Myslím, že aj vy konzervatívci ju ešte mnohokrát použijete. Povedzme ak by sme chceli vyhlásiť referendum o dekriminalizácii marihuany, tiež je pre vás oveľa bezpečnejšia taktika neísť a nezvyšovať svojou účasťou pravdepodobnosť, že to bude cez 50%. Na inštitúte referenda tým nič nebolo znefunkčnené, nabudúce, keď sa bude hlasovať o zmysluplnejšie postavenej téme, ľudia prídu.
Nemôžete ani povedať, že tí, čo neboli mohli mať názor ako vy, len boli leniví a neprišli ho vyjadriť. Svojou kampaňou ste to postavili ako finálnu  bitku o civilizáciu pred Posledným súdom, takže tí čo neprišli, vám nepatria, nech si už myslia čokoľvek. „Hŕstka arogantných hajzlíkov z mesta“ je napokon zrejme oveľa väčšia, ako si kto mohol myslieť, a Slovensko nie je tou archaickou krajinou, akú si vo svojich sentimentálnych spomienkach uchováva Matica.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.


Už ste čítali?